У пошуках пригод

У пошуках пригод

Туристичною Меккою Західної України, беззаперечно, є Львів. Але комфортний тутешній відпочинок декому може здатися занадто рафінованим. Саме для таких відчайдух і шукачів пригод — наш перелік незвичайних туристичних цікавинок, які можна знайти навколо Львова та у сусідніх із ним областях.

Текст: Олена Костецька

 

 

Підгорецький палац 
Село Підгірці Бродівського району Львівської області 

Уявити себе героєм відомого радянського фільму «Д’Артаньян і три мушкетери», знятого за мотивами однойменного роману Олександра Дюма, можна неподалік від села Підгірці Львівської області. Саме тут розташувався Підгорецький палац, де знімали деякі епізоди славетного кінотвору.
Палац був побудований у 1635–1640 роках за наказом коронного гетьмана Станіслава Кінецьпольського й являє собою один з кращих у Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями. Він має форму квадрата, а зі сходу, півдня та заходу його оточують оборонні укріплення з глибоким ровом і земляними валами.
Упродовж своєї довгої історії Підгорецький палац пережив чимало подій. Невдовзі після будівництва він зазнав чималих пошкоджень під час визвольної війни України, яку вів Богдан Хмельницький. А пору свого розквіту, яка припала на XVIII століття, палац називали «Галицьким Версалем». Під час Другої світової війни він сильно постраждав, а після відновлення тут розмістився санаторій для хворих на туберкульоз. А у 1956 році в палаці сталася велика пожежа.
Зараз Підгорецький замок на реставрації, тому оглянути його можна лише ззовні, прогулявшись стежками місцевого парку. Але можна побачити заїжджий двір, де свого часу містилася прислуга, а також працювали корчма та готель, і навідатися до римсько-католицькому костелу Воздвиження та святого Йосипа в 300 м від замку.

 

 

Печерний монастир 
Село Розгірче Стрийського району Львівської області

Не полишаючи Львівщину, можна побачити діаметрально протилежний приклад будівництва — печерний монастир поблизу села Розгірче Стрийського району. Це цілий монастирський комплекс у печерах, який являє собою зразок наскельного сакрального будівництва XIII–XVI століть. Унікальність монастиря в тому, що таке будівництво не є типовим для Галичини. Сам монастир знаходиться на пагорбі, звідки відкривається приголомшливий краєвид на навколишню місцевість і долину річки Опір. Скельні печери монастиря розташовані у два яруси. Нижній ярус відведено під житлові приміщення монахів, а на верхньому колись знаходилася церква, на місці якої зараз встановлено невеличку ікону. Стіни печерного монастиря розписані написами, найстаріший з яких датується 1675 роком.

Олеський замок 
Селище Олесько Буського району Львівської області

Ще один зразок замкового зодчества у Львівській області — Олеський замок у селищі Олесько. Разом з Підгорецьким і Золочевським палацами він утворює «Золоту підкову Львівщини». Розташований на 50-метровому пагорбі, Олеський замок — найстаріший зі збережених замків Львівської області й один з найдавніших в Україні. Точний час його побудови невідомий, а перші згадки про нього датовані 1327 роком. Історики припускають, що замок побудував один із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича — Лев або Андрій.
У наступні століття Олеський замок переходив з рук у руки: ним по черзі володіли польські, російські та литовські князі з різних родів і магнати. Також свого часу він постраждав від численних татарських набігів і неодноразово відбудовувався. А у XIX столітті замок пережив велику пожежу та землетрус, але кожного разу повертався до життя. Тим не менш Олеський замок поступово занепадав, а ще одна пожежа в 1951 році від удару блискавки мало не поставила крапку в його історії. Повторне відкриття замку відбулося лише в 1975 році — з того часу це філія Львівської галереї мистецтв і один з найцікавіших музеїв України.
Зараз Олеський замок приймає туристів з усього світу, яким пропонує не тільки огляд історичних цікавинок, а й затишний ресторан, виконаний в автентичному середньовічному стилі.

Річковий півострів 
Місто Заліщики Тернопільської області

У містечка Заліщики на Тернопільщині унікальне розташування — знаходячись у мальовничій долині на лівому березі Дністра, воно, немов півострів, з трьох боків оточено скелястими берегами річки. Протилежний буковинський берег Дністра височіє над містом на 7–120 м прямовисною стіною. Саме з цього боку відкривається запаморочливий вид на Заліщики й Дністровську меандру. Завдяки такому розташуванню у місті дуже м’який, майже курортний, клімат. Зараз тут діє дитячий санаторій з корисною іпотерапією.
У світі подібні місця зустрічаються в США або у Франції, тому до Заліщиків варто навідатися навіть заради ефектних фото. Цікаво, що в 1919 році місто на декілька днів стало столицею Західно-Української Народної Республіки.

Тунель кохання 
Селище Клевань Ровенського району Ровенської області

Його називають найромантичнішим місцем України — невеличкий (довжиною близько 4 км) відрізок залізничної колії з деревами, які ростуть настільки близько, що своїми гілками утворюють чудернацький тунель казкової краси. Він став відомим відносно недавно і майже відразу отримав назву Тунелю кохання: кажуть, закохані можуть загадати тут бажання і, якщо кохання справжнє, воно обов’язково збудеться. Тож не дивно, що сюди прагнуть попасти закохані, молодята та романтики.
Ну а виник тунель випадково. Колись цю колію густо обсадили деревами, щоб захистити від сторонніх очей рух поїзда до сусідньої військової бази. З часом гілки перестали обрізати, що й призвело до появи природного тунелю. Своїми ж ідеальними формами він зобов’язаний поїзду, який тричі не день курсує до одного з місцевих заводів й обламує гілки, не даючи деревам розростатися.
Найкраще відвідувати тунель влітку або на початку осені. Але прямуючи за позовом кохання, не забувайте про безпеку. Тут дуже багато комарів, що може зіпсувати враження від прогулянки тим, хто не потурбується взяти якийсь засіб захисту від комах. Ну а взимку, коли дерева вкриті снігом, тунель набуває вельми загадкового вигляду.