Ілон Маск: автостопом по галактиці

Ілон Маск: автостопом по галактиці

Його вважають неординарною та неоднозначною особистістю сучасності. Ілон Маск, або як його ще називають «людина майбутнього» — багатій, який заробив свій статок у 11 мільярдів доларів завдяки проектам, пов’язаним з космосом та новітніми технологіями. Проекти Маска створені для людей, і майже кожен приречений на успіх.

Текст: Олеся Андріяш

Жага до неймовірного та авантюризму Ілону Маску дісталася у спадок від пращура. Ще у далекому 1948 році його дідусь, мігруючи з Канади до Південної Африки, повністю розібрав власний літак, до найдрібнішого гвинтика, а потім зібрав його вже на новій батьківщині. На цьому «перезібраному» літаку дідусь мандрував від Норвегії до Австралії, і у 77 років помер за штурвалом цього самого літака. Тоді Ілону було 18 років, він повернувся до Канади без єдиного долара у кишені і працював прибиральником на лісопилці. А вже за 7 років став мільйонером.

Перший свій бізнес Ілон Маск розпочав в 1995 році, заснувавши в Пало-Альто разом зі своїм братом Кимбалом компанію Zip2, котра займалася створенням онлайн-бізнес-каталогу, який підв’язувався під карту міста. Це був перший інтернет-довідник, на кшталт «Жовтих сторінок», який і зробив з Ілона багатія. Згодом він продав цей бізнес та почав займатися справді цікавим.

Дістатися на Марс

Ще з дитинства Ілон Маск марив космосом та «космічними» романами Айзека Азімова, та особливо виділяє роман «Автостопом по галактиці» Дугласа Адамса. У своїх інтерв’ю винахідник стверджує, що саме остання книга навчила його правильно формулювати питання. У якійсь момент інноватор зрозумів, що космічні польоти більш важливі, аніж інтернет-послуги, і усвідомив, що місія його життя — допомогти людству опанувати інші планети та врятувати людей від загибелі через природну чи техногенну катастрофу. На думку винахідника, планетою, яка врятує людство, має стати Марс. Саме тому 2002 року Маск заснував Space Exploration Technologies — Space X, яка почала займатися розробкою приватних ракет-носіїв. Головна мета та місія компанії — скоротити витрати на політ у космос у 10 разів.

За 15 років працівники Space X створили цілу серію ракет Falcon, космічний корабель Dragon та п’ять ракетних двигунів, а також навчилися повертати на землю першу ступінь ракети-носія для того, щоб використовувати її повторно.

До 2026 року компанія розраховує здійснити політ людини на Марс. У книжці «Ілон Маск. Tesla, Space X і дорога у майбутнє» Маск говорить, що хоче до 2040 року заснувати на Марсі колонію з населенням 80 тис. людей.

Автомрія

На Марсі розріджена атмосфера, основу якої становить вуглекислий газ, саме тому двигуни внутрішнього згоряння там не працюватимуть. Транспорт на Марсі може бути тільки електричним, так собі зауважив Маск, і у 2004 році став інвестором молодої компанії Tesla Motors, котра виробляє електрокари.

Автомобілі Tesla — це перші на 100% екологічні електрокари, які використовують відновлювальні енергетичні ресурси. Це — машини, які потребують мінімальної «зарядки», а запас їхнього ходу може бути до 400 км (у той час, як у інших електрокарів у середньому — до 150-ти). Електрокари можуть розвивати швидкість як звичайні авто, при цьому вони дуже маневрені та зручні. Витрати на такі автомобілі мінімальні — термін експлуатації акумуляторів до 8 років, зарядити їх можна абсолютно безкоштовно, а головне — ці авто абсолютно безпечні для навколишнього середовища та майже не створюють шуму. Автомобіль-мрія — мінімальні затрати та висока якість з абсолютною безпекою! Продажі їх розпочалися у 2008 році, а до кінця березня 2016-го було продано більше 125 тис. екземплярів! (Для порівняння: в Україні за рік продають близько 80 тис. авто).

Сонце у кожен дім

Серед футуристичних проектів Ілона Маска є ще дещо, що заслуговує на особливу увагу, — енергетична компанія SolarCity, яка проектує та виробляє сонячні батареї. Сьогодні вона є головним постачальником енергетичних послуг у США. У серпні минулого року компанія Tesla викупила SolarCity та заявила про новий проект, який дозволить не просто встановлювати сонячні панелі на дахах будинків, а робити дах з сонячних панелей, тобто дах будинку буде суцільною сонячною панеллю. Цим злиттям компаній Маск підтвердив свої наміри створити компанію, що виготовляє електромобілі, батареї для накопичення енергії, яка змушує ці авта рухатися, та великі сонячні панелі для генерації енергії.

Школа для майбутніх геніїв

Ілон Маск має неординарне бачення і щодо виховання дітей. Мабуть, через те, що у дитинстві Ілон потерпав від знущання однолітків, у вихованні своїх дітей він дотримується власних правил та методів. Незважаючи на те, що п’ятеро синів Ілона навчалися у школі для обдарованих дітей, куди вступити можна лише після проходження спеціального IQ-тесту, Маск вирішив, що навчання навіть у такому заклади відбувалося неправильно. Не знайшовши школи, яка б повністю відповідала його вимогам, він відкрив власну —Ad Astra, що з латинської перекладається як «до зірок». Школа знаходиться у Каліфорнії, в ній навчаються не більше 20 осіб, і усі вони — діти співробітників Space X. Уцьому навчальному закладі відсутня традиційна освітня структура, тут навчають тому, що хоче у першу чергу сама дитина. Ілон вважає, якщо ти маєш здібності, скажімо, до математики, то повинен вивчати її більш глибоко, а не втрачати час та сили на предмети, які не подобаються. Маск запевняє, що школа повинна вчити розв’язувати проблеми, а не використовувати готові інструменти для їхнього розв’язання.

Хтозна, можливо, такий підхід дозволить виростити справжніх геніїв, які відкриють нові планети та створять неймовірні авто. А поки до зустрічі на Марсі!