Чи існує світ без готівки?

Чи існує світ без готівки?

В багатьох країнах світу, і Україна не залишається осторонь, дедалі більшої популярності набувають безготівкові платежі. В деяких країнах вони настільки увійшли в усі сфери життя, що людина без банківської картки вже не може вважатися повноцінним членом суспільства. У Швеції та Нідерландах ґрунтовно обговорюються питання щодо повної відмови від використання паперових грошей та створення перших повністю безготівкових країн.

Текст: Євгеній Веремійченко, Координатор Комітету з електронних платежів Європейської Бізнес Асоціації

Цілком слушне питання: навіщо ускладнювати собі життя, якщо і з готівкою непогано? По-перше, готівка — це брудно (в прямому значенні цього слова). Паперові гроші, разом з офісними килимовими покриттями та кухонними губками, очолюють рейтинги предметів, на яких знаходиться найбільша кількість шкідливих мікроорганізмів. По-друге, розрахунки карткою — це швидше, зручніше та безпечніше, порівняно з розрахунками готівкою. Немає необхідності носити з собою значну кількість купюр, перераховувати решту, турбуватися про втрату готівки чи справжність отриманих банкнот. По-третє, і, як на мене, — основне, існує певний взаємозв’язок між рівнем розвитку сфери безготівкових платежів та рівнем життя в країні. Чим вище рівень проникнення безготівкових платежів, тим вище рівень життя. Є такий показник, М0/ВВП, який демонструє співвідношення обсягів готівки поза банківською системою до ВВП країни. Отже, значення цього показника в Україні майже 14,5%, а у країнах Скандинавії (Норвегія, Швеція, Данія) — в межах 2 — 3%. До того ж, без готівки неможливе існування тіньової економіки. І чим менше готівки перебуває в обороті, тим складніші умови для існування тіньового бізнесу.

Часто чую аргумент, що все одно без готівки нереально прожити. Погоджуюсь, що складно, однак звести користування живими грошима до мінімуму можливо. Більше того, спробую змоделювати один день з життя без готівки. Уявімо, що сьогодні п’ятниця, попереду вихідні, за прогнозом чудова погода. У Львів на каву чи дихати морським повітрям до Одеси? Спонтанні подорожі завжди доречні. А тепер крок за кроком:

  • Заходимо на сайт Укрзалізниці в розділ он-лайн бронювання квитків, обираємо зручний потяг, комфортні місця та купуємо квитки. Оплата, звичайно, банківською карткою. Квитки надіслані на електронну пошту, навіть друкувати не потрібно.
  • Маємо потребу купити пляшку води та цукерок в дорогу — магазині розраховуємось карткою. Або і не карткою. На сьогодні українські банки пропонують своїм клієнтам різноманітні безконтактні пристрої, які їх можуть замінити: кільця, годинники, картка також може бути віртуальною, а розрахунки при цьому здійснюються за допомогою смартфона. Кожен може обрати найзручніший дня себе варіант.
  • До відправлення потяга ще кілька годин і хочеться зробити щось корисне. Скоро 20 число, не забути б оплатити комунальні послуги. Це також можливо без готівки. Є ряд он-лайн сервісів, які дозволяють зробити це за лічені хвилини, використовуючи банківську картку. Так само легко оплачуються послуги мобільного зв’язку, інтернет, телебачення, охорона, навіть податки та штрафи за порушення ПДР. Однак душа прагне видовищ, а не лише буденності. Кіно, театр, концерт, футбол — квитки доступні он-лайн, а розрахунок безготівковий.
  • Вечір, час вирушати у напрямку вокзалу.

На метро? Будь ласка! Станції метрополітену обладнані спеціальними турнікетами для розрахунку платіжними картками.

На таксі? Легко! Замовляємо машину через додаток на смартфоні (наприклад, Uber). Насолоджуємось поїздкою і, лиш зачинивши двері авто, розрахунок відбувається автоматично за допомогою картки, дані якої необхідно ввести в додатку. І жодних «немає здачі з 200 гривень».

На власному авто? Не питання! Якщо необхідно заправитися по дорозі, можна скористатися послугами великих мережевих АЗК, які реалізували можливість оплати за пальне одразу ж, біля колонки, використовуючи смартфон та QR код. Оплата миттєва і, ясна річ, безготівкова. На заправку необхідно декілька хвилин, жодних черг біля каси. Оплатити парковку також можна без жодної готівки через додаток на смартфоні.

І ще один аргумент на користь безготівкових розрахунків. Вони можуть бути не лише зручними та швидкими, ще й вигідними. Міжнародні платіжні системи (MasterCard та Visa) пропонують власникам платіжних карток програми лояльності, миттєві знижки в магазинах, можливість накопичення бонусів та подальший їх обмін на приємні подарунки. Банки проводять серед своїх клієнтів розіграші подарунків, випускають ко-брендові картки, за якими можливо отримати додаткові знижки чи бонуси.

Як бачимо, прожити без готівки цілком можливо і це не спричиняє якихось труднощів у повсякденному житті. Відмова від паперових грошей та перехід на безготівкові платежі — світовий тренд, і Україна теж у ньому. Можливо, мине декілька років і ми, як шведи, розпочнемо дискусію щодо термінів трансформації нашого суспільства у безготівкове.