Привіт із майбутнього

Привіт із майбутнього

«Блокчейн», «криптовалюта» та «майнінг» — нові терміни сьогодення, які все більше закріплюються в буднях людства. Про складне явище простими словами Intercity Magazine розповів експерт.

Дмитро Криворчук

Співзасновник компанії Mine Today

Компанія Mine Today — одна з перших доставила майнінгові системи в Україну в 2015 році.

У 2009 році дехто на ім’я Сатосі Накамото (людина чи група осіб під псевдонімом) опублікував файл, у якому описав протокол та загальні принципи першої платіжної криптовалюти, яку згодом назвали Bitcoin.

Функціонування Bitcoin, як і інших криптовалют, побудоване за принципом Blockchain (з англ. — ланцюг блоків), котрий представляє собою інноваційний підхід до збереження та підтвердження даних. Традиційна процедура збереження інформації про транзакції — частіше за усе зберігається на окремих серверах. А блокчейн передбачає, що копія даних про кожну з транзакцій зберігається у кожного користувача мережі.

На практиці такий підхід унеможливлює фальсифікацію тієї чи іншої транзакції або випуск в обіг фальшивих грошей. Адже інформація про кожну існуючу криптомонету, а також про будь-яку проведену транзакцію зберігається у мільйонів людей.

Різновиди криптовалюти

Поява біткоїну призвела до створення великої кількості найрізноманітніших видів криптовалют. За даними Coin Market Cap (популярний сервіс у криптоспільноті), у світі існує більше 1100 видів цифрових грошей. А загальна капіталізація цього ринку — понад $133 млрд.

Похідні валюти від біткоїну засновані на принципі децентралізованості. Електронні монети відрізняються, як правило, криптографічним алгоритмом, що закладений в основу емісії, й іншими технічними характеристиками.

Механізм видобутку

Незважаючи на всі переваги блокчейну, його функціонування потребує серйозних потужностей. І саме тут у гру вступають майнери — окремі особистості чи компанії, котрі здійснюють гігантські об’єми розрахунків інформації.

Якщо сильно спростити процес майнінгу, де-факто він полягає у передачі апаратних потужностей вашої машини-майнера (яка споживає інтернет-зв’язок та електроенергію) на благо мережі блокчейн. Мережа блокчейн використовує потужність вашої машини для проведення та підтвердження транзакції мережі (збір транзакцій у блоки) і виплачує вашу винагороду криптовалютою.

Чим потужніший ваш майнер, тим більше операцій він здатний провести і тим більшу винагороду можна отримати за ваші послуги.

Після придбання «заліза» бізнес майнера фактично полягає у витраті електроенергії та оплати інтернету в обмін на біткоїни. У 2011 році покупка топової ігрової відеокарти для майнінгу окуповулася приблизно за два тижні, однак із зростанням складності розрахунків, добувати біткоїни наодинці ставало дедалі важче.

Тому майнери почали збиратися у групи, які об’єднували десятки, сотні чи тисячі «шахтарів» в єдину ланку: у випадку успішного знайдення блоку, кожен із них отримує свою долю, відповідно до розміру долі вкладень у справу. Система бачить групу як одного майнера, який виробляє сотні гігахешів* за секунду. Однак на практиці — це головний сервер, що роздає завдання майнерам, які включені до групи. На відміну від соло майнінгу, у групі кошти надходять швидше, однак маленькими порціями.

Популярність майнінгу обумовлена двома ключовими факторами:

  • стрімкий ріст курсу ключової криптовалюти Bitcoin (вартість котрої за останній рік зросла з $600 до $8000);
  • прибутковість. Адже, незважаючи на поступово згасаючий технічний потенціал майнера, у середньому він окупається за 5 — 8 місяців. Після чого може генерувати чистий прибуток своєму власнику.

Що повинен знати майнер-початківець?

Для початку потрібно вивчити математичну частину і розібратися у загальних принципах функціонування блокчейну, криптовалюти та самого майнінгу. Враховуючи, що ці теми стрімко набирають обертів, найти корисну інформацію у загальному доступі легко. Якщо ж на це немає часу, на допомогу можуть прийти досвідчені консультанти з продажів майнінгового устаткування. Наступним етапом є усвідомлення власного апетиту та фінансових можливостей. Витратьте небагато часу на те, щоб уточнити поточну дохідність майнера та прорахуйте період його окупності. Врахуйте, що вичислювальні можливості майнера із часом знижуються. А це означає, що варто обирати нові моделі, потужності яких вистачить не просто на те, щоб окупити себе, але й принести відчутний прибуток.

Чим новіший майнер — тим вища його дохідність і тим швидше він окупить вкладені кошти. Продумайте місце розташування майнера, особливо якщо мова іде про придбання декількох машин. Майнер — виробниче устаткування, робота якого часто супроводжується виробленням відчутного тепла та шуму. Потурбуйтесь про те, щоб потужності вашої мережі вистачило для роботи придбаного устаткування, а його робота не завдавала дискомфорту вашим близьким.

Період окупності

Усе залежить від придбаної вами моделі та невеликої удачі у житті. Якщо ви купуєте серйозне устаткування для майнінгу, на кшталт Antminer S9  (добуває Bitcoin) чи Antminer L3+ (добуває litecoin), з урахуванням стабільного зростання курсу криповалют, машини окуплять себе через 5 — 6 місяців, після чого почнуть приносити прибуток у розмірі $500 — $600 за місяць. Якщо у зростанні курсу криптовалют буде скачок (що неодноразово вже відбувалося), то період окупності може значно скоротитися.

Що стосується потужних моделей, котрі тільки з’являються на ринку, то на практиці такі машини можуть приносити дуже високий дохід спочатку й окупитися на перші 3 місяці. Після чого їх дохідність вирівнюється.

Добувати чи купувати біткоїн — що вигідніше?

Відповідь на це запитання полягає не в тому, що вигідніше, а яким чином людині подобається заробляти гроші.

Дохід від купівлі-продажу криптовалюти нічим не відрізняється на торгах біржі і може здатися просто нудним заняттям для багатьох. Придбавши валюту один раз, ви вже ніяк не впливаєте на процес, а спостерігаєте за ним.

У той же час майнінг криптовалюти дозволяє вам брати безпосередню участь у формуванні вартості криптовалюти. Ви — частина процесу, який приносить вам кожен день відчутний результат.

Майбутнє блокчейну

Можливості використання технології блокчейн — необмежені. Те, що ми бачимо сьогодні, — лиш крихта великого потенціалу інноваційної технології. Як і інтернет у свій час, блокчейн повільно, але впевнено увійде у переважну більшість аспектів нашого повсякденного життя. Дозволяючи децентралізувати та вивести на новий, якісніший рівень нашу освіту, логістику, медицину та багато інших напрямків.

*Гігахеш — мільярди операцій майнера за секунду.