«Ефект Більбао» шириться світом!

«Ефект Більбао» шириться світом!

Існує теорія, що один лише вчинок людини може вплинути на долю всього суспільства. Прикладом такого феномена можна назвати Френка Гері, завдяки якому одне містечко в Іспанії докорінно змінило свою історію.

Текст: Олеся Андріяш

«Ефект Більбао» — це реальний приклад того, як одна нова споруда — філіал музею Гуггенхайма — не тільки спричинила туристичний бум, але й призвела до підвищення економічного розвитку в іспанському містечку Більбао. Сучасний архітектор Френк Гері, який стояв біля витоків деконструктивізму, є автором незвичайної будівлі та родоначальником цього справжнього іспанського «дива».

Талановиті архітектори світу і навіть політики намагаються наслідувати та повторити «Ефект Більбао» у своїх містах, вкладаючи при цьому багато коштів у досить амбіційні проекти.

Фантастичне творіння Гері надовго заволоділо увагою спеціалістів, які одноголосно стверджували, що саме з цієї будівлі розпочалася нова ера в архітектурі. Титанові спіралі, вигнуті поверхні, дивні форми, складна геометрія — музей Гуггенхайма порівнюють з міжгалактичним кораблем. Місцеві взагалі називають його «Срібний артишок». Завдяки обраному розташуванню «артишок» ідеально вписався у панораму міста, маючи при цьому легкий і монументальний вигляд водночас. Щороку подивитися на це диво приїздить понад мільйон туристів. Шалена популярність споруди  перетворила маловідомий Більбао на ультрасучасний центр. Тренд «Ефект Більбао» шириться світом з неймовірною швидкістю, і вже цьогоріч планують відкриття кількох нових цікавих місць, які перетворять ваш культурний візит на справжній вибух неймовірних вражень.

Hayward Gallery, Лондон

Початок року ознаменувався відкриттям художньої галереї у стилі бруталізму. Будівля Hayward Gallery — один з найбільших виставкових центрів Лондона, присвячених модернізму та сучасному мистецтву, в якому розміщено арт-простір Southbank Centre. У вересні 2015 року розпочався довгоочікуваний ремонт споруди з заміною 66 пірамідальних вікон на даху. Останні роки ці вікна були закриті фальш-стелею, яка хоч і запобігала протіканню, але не пропускала денного світла та зменшувала простір. Загальна вартість реставраційних робіт склала 35 млн фунтів. Знаменитий виставковий центр у стилі бруталізму відчинив свої двері 25 січня і розпочав роботу з першої у Британії ретроспективи німецького фотографа Андреаса Гурскі (виставка триватиме з 25 січня до 22 квітня). У художній галереї основну увагу приділятимуть творчості впливових художників з усього світу, таких як: Пол Кле, Лусіо Фонтана, Френсіс Бекон, Бріджит Райлі й Ентоні Каро.

Згідно з інформацією прес-служби Hayward Gallery, фандрайзингова кампанія під назвою «Впусти світло» принесла більш ніж 24 млн фунтів. Спонсорами виступили Художня рада Англії, Фонд лотереї «Культурна спадщина» (Heritage Lottery Fund) і понад 52 тис. активістів. Поки тривав ремонт, британський художник Девід Батчелор розмістив всередині 66-х пірамідальних конструкцій на даху тимчасову світлову інсталяцію під назвою «Шістдесятихвилинний спектр» (2017).

 

Великий Єгипетський музей у Гізі, Єгипет

Міністерство у справах пам’яток старовини Єгипту підтвердило, що в травні цього року для відвідувачів нарешті відкриється перша черга Великого Єгипетського музею в Гізі, з вікон якого можна буде побачити, як на долоні, стародавні піраміди. Відкриття стане історичною подією, адже перший камінь у фундамент музею було закладено ще 2002 року екс-президентом Єгипту Хосні Мубараком. Відкриття сучасного комплексу неодноразово відкладалося через брак фінансування і у зв’язку з політичними пертурбаціями в країні. Нині проект готовий на понад 70%, а його вартість зросла зі стартових $ 550 млн до $ 810 мільйонів.

Проект грандіозної будівлі розробило ірландське бюро Heneghan Peng — основу музею з 800-метровим фасадом сконструйовано за принципом трикутника Серпінського, де усі 15 залів мають форму трикутників з дахом у вигляді напіврозкритого віяла. Усі лінії граней музею мають зійтися в одній точці, як сонячні промені, що нагадує про давньоєгипетську міфологію.

На території музейного комплексу створять парк, який рятуватиме відвідувачів від спеки. Тут також розмістяться запасники, конференц-зали, реставраційні лабораторії, дитячий музей і освітній центр. До постійної експозиції увійде близько 100 тис. експонатів з усієї країни — з найдавніших часів до греко-римського періоду. Зокрема, тут будуть виставлені знамениті скарби з гробниці Тутанхамона — колекцію перевезуть з Каїрського музею, де через брак площ її ніколи не показували повністю (5 тис. предметів). До Гізи вже доправили 11-метрову статую Рамзеса II — після реставрації скульптура віком 3,2 тис. років зустрічатиме гостей біля входу до нового музею.

Центр мистецтв Tai Kwun, Гонконг

Влітку планують відкриття справжнього центра мистецтв у будівлі, де колись розташовувався Центральний поліційний відділок Гонконгу. Коли за справу взялося архітектурне бюро Herzog & de Meuron Architekten, з непримітного поліційного відділка будівля перетворилася на неординарний мистецький центр. За задумом дизайнерів тут з’являться сучасні культурні об’єкти та навіть буде створено додатковий простір. Tai Kwun збере велику митецьку спадщину та приклади сучасного мистецтва.

За сприяння Гонконгської влади почалося активне оновлення Tai Kwun. Місцева влада прагне виховати знання та сформувати оцінки сучасного мистецтва у населення. Окрім оновлення самої будівлі, буде облаштовано відкриту територію біля музею. Там планують проведення різних тематичних заходів до виставок, а також обладнати місце відпочинку.

Marciano Art Foundation, Лос-Анджелес

Нарешті Marciano Art Foundation оголосили про довгоочікуване відкриття своєї галереї, що відбудеться 25 травня. Старт роботи галереї Marciano Art Foundation стане першою масштабною подією з часів запуску музею Broad.

Проект фінансують брати Моріс і Пол Марчіано, що збагатилися завдяки створенню лінії одягу Guess. Marciano Art Foundation подарує нове життя будівлі Scottish Rite Masonic Temple на Wilshire Boulevard, яка стояла пусткою протягом багатьох років. Три роки архітектори з wHY Architecture відновлювали споруду. Щойно галерея відкриється, любителі мистецтва отримають можливість побачити безцінні твори з колекції братів, які ніколи не виставляли на загальний огляд, а також нещодані твори, підготовлені спеціально для нового музею.

Мистецтво є давньою пристрастю братів Марчіано. Як тільки засновники стали отримувати чималий прибуток від своєї компанії, одразу почали збирати власну колекцію. На сьогодні брати мають понад 1 500 творів мистецтва, в тому числі витвори таких відомих художників, як Енді Воргол, Віллем де Кунінг і Сінді Шерман, хоча серед придбаних ними картин є і роботи молодих майстрів.