«Такого випробування, як Фінал Ліги чемпіонів, у Києва ще не було»

«Такого випробування, як Фінал Ліги чемпіонів, у Києва ще не було»

26 травня у столиці на НСК «Олімпійський» відбудеться вирішальний матч найпрестижнішого клубного турніру Європи. Про підготовку до фіналу Ліги чемпіонів розповів президент Федерації футболу України Андрій Павелко.

Текст: Сергій Сивий

Пане Андрію, що вже зроблено для організації фіналу Ліги чемпіонів, а що ще доведеться зробити?

Система взаємовідносин з УЄФА чітко прописана по кожному пункту угоди. У нас є контракт з УЄФА, відповідно до якого проводиться моніторинг всієї роботи по підготовці до поєдинку. Це відбувається дуже відповідально, адже в УЄФА величезний досвід проведення матчів найвищого рівня на стадіонах по всій Європі. У роботі задіяні професіонали, які враховують усі дрібниці і нічого не оминають увагою. Наразі немає жодних відхилень у підготовці до фіналу. Все йде за планом.

Чи варто очікувати підвищених заходів безпеки під час проведення фіналу Ліги чемпіонів?

Звичайно. Питання безпеки є однаково важливими як для Лондона, Парижа, так і для Києва. У цьому плані Україна дотримується взятих на себе зобов’язань — за узгодженням з УЄФА. Що стосується фан-зон по Україні, то про це сповіщатиме місцева влада в кожному окремо взятому місті.

Комфорт фанатів — також важлива складова в проведенні матчу. Як вирішуватимете це питання?

Фінал Ліги чемпіонів стане серйозним випробуванням краш-тестом для Києва, адже таких навантажень ще ніколи не було. Навіть фінал чемпіонату Європи 2012 року десь на 40 відсотків був простіший в організації, ніж фінал Ліги чемпіонів. Усі служби, що задіяні в підготовці, роблять величезний обсяг роботи. Сподіваюся, вболівальники гідно це оцінять.

Які зіркові гості завітають до Києва?

Таких гостей буде багато. Наскільки мені відомо, у столицю України збираються перші особи країн, очільники урядів, голови МЗС. Звичайно, приїдуть зірки світового футболу, відомі артисти. Не називатиму прізвищ, поки триває узгодження, та фінал у Києві викликав небувалий інтерес.

Київ виділив 25 мільйонів гривень на підготовку до фіналів Ліги чемпіонів. На що саме будуть витрачені кошти?

Міська адміністрація взяла на себе певні зобов’язання перед УЄФА стосовно святкового прикрашання міста, виготовлення інформаційних матеріалів та інших заходів. При цьому треба взяти до уваги, що, за найбільш скромними підрахунками, проведення фіналів Ліги чемпіонів принесе в бюджет міста майже мільярд гривень. Погодьтеся, заради такого прибутку можна виділити 25 мільйонів гривень. До того ж Київ прикрасять якраз до святкування Дня міста.

Щодо фінансування з державного бюджету, то не буде витрачено жодної додаткової гривні. Із держбюджету фінансування піде лише на планові роботи з підтримки у належному стані такої складної споруди, як головна спортивна арена країни. Ці роботи потрібно було проводити в будь-якому випадку — був би фінал на НСК «Олімпійський» чи ні. Адже йдеться про безпеку глядачів, які відвідують стадіон, а бюджетні кошти на його обслуговування не виділялися з 2012 року.

Щодо організаторських заходів, то 3 травня, з інспекторською місією Україну відвідав виконавчий директор UEFA Events SA Мартін Каллен. Разом з представником УЄФА ми провели низку важливих нарад та зустрічей. Зокрема, відбулося спільне засідання Організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні фінальних матчів Ліги чемпіонів 2018 під головуванням керівника Адміністрації Президента Ігоря Райніна та зустріч Мартіна Каллена з Президентом Петром Порошенком. І нам дуже приємно, що за підсумками цього візиту виконавчий директор UEFA Events SA дав найвищу оцінку проведеній нами роботі. З 11 травня в Києві на постійній основі працюватиме група фахівців УЄФА, які займатимуться заключними питаннями підготовки.

Кубки чемпіонів вже завершили тур Україною, побувавши в багатьох містах. Як відреагували футбольні фанати з різних куточків країни?

Ми прагнули, щоб уся країна, а не лише столиця, відчула настрій великого футбольного свята. Це варто було зробити, аби побачити щасливі очі мешканців Маріуполя, у тому числі переселенців з окупованих територій Донбасу, радість поранених бійців у військовому шпиталі Дніпра, натхнення представників сімферопольської «Таврії» — клубу, який був першим представником України в Лізі чемпіонів і який зараз тимчасово базується в Бериславі Херсонської області. Також кубки побачили у Харкові, Одесі та Львові. В цілому цей проект охопив десятки тисяч мешканців різних регіонів країни.

З якими проблемами стикнулися при підготовці до такого відповідального матчу?

Треба визнати, спочатку наша заявка на проведення фіналу не була ідеальною. Безпека, стан стадіону, міська інфраструктура — все це викликало питання в УЄФА, хоча, здавалося б, нещодавно в Києві пройшов фінал Євро-2012.

В деякі моменти ми були дуже близькі до того, щоб втратити право на проведення фіналу Ліги чемпіонів. Але я постійно був у контакті з представниками УЄФА і президентом Александером Чеферіном, переконував їх, що у нас все вийде. У підсумку все закінчилося добре, ми впоралися і зараз вийшли на фінішну пряму.

24 травня пройде фінал жіночої Ліги чемпіонів на стадіоні «Динамо». Чи зможе цей матч дати поштовх для розвитку жіночого футболу в Україні?

Цей напрям є одним із пріоритетів діяльності Федерації футболу України. Ми активно підтримуємо всі ініціативи, які спрямовані на залучення дівчат у футбол. Дні масового футболу, Відкриті уроки футболу, Фестивалі чемпіонів, Кубок ЮНІСЕФ та інші змагання і заходи, в яких 30 — 40% учасників —дівчата.

Що значить фінал Ліги чемпіонів для України? Як це може вплинути на вітчизняний футбол?

Поєдинок транслюватиме більш ніж 140 країн. Це дасть змогу заявити про себе на повен голос. Люди по всьому світу більше дізнаються про Україну, що у нас можна проводити найвизначніші футбольні заходи.

В Україну завітають представники провідних компаній світу, які, можливо, і ніколи би не приїхали до нас, якби не такий визначний привід. Фінал Ліги чемпіонів дозволить залучити додаткові інвестиції в нашу країну. Це іміджевий проект для потужних, системних перетворень у нашій країні.

У плані поштовху для розвитку вітчизняного футболу фінал Ліги чемпіонів важко переоцінити. Це статусний поєдинок, який має стати чудовим прикладом для дітей та їхніх батьків.

Фінал Ліги чемпіонів у Києві — це позитивні враження, які будуть асоціювати нашу країну в різних куточках планети з якісною організацією яскравого футбольного свята.

 

Фото: FP